گروه صنایع پوشش کاغذ البرز
Alborz Coated Paper Industrial Group
اخبار و مقالات
نگرانی از افزایش شدید قیمت کاغذ در صورت بالا رفتن تعرفه واردات
کمیسیون ماده یک باید برای افزایش تعرفه تصمیم‌گیری کند

به موازات اقدام برای فعال‌سازی تولید داخلی کاغذ،‌ بحث‌ها بر سر افزایش تعرفه واردات نیز بالا گرفت،‌ افزایش تعرفه واردات کاغذ از سوی مطرح‌کنندگان آن به مانند ابزاری برای کنترل واردات بی‌رویه کاغذ و حمایت از تولید داخلی آن مطرح شد و چندین بار تا مرز تصویب در کمیسیون ماده یک اتاق بازرگانی پیش رفت. همین چند ماه پیش رئیس سندیکای تولید کنندگان کاغذ و مقوا از افزایش تعرفه واردات کاغذ از 4 درصد به 8 درصد خبر داد. افزایشی که در نهایت در کمیسیون ماده یک رأی نیاورد و به تصویب نرسید.

هفته گذشته بار دیگر موضوع افزایش تعرفه واردات کاغذ در جلسه کارشناسی اتاق بازرگانی که با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و تشکل‌های مختلف برگزار شد،‌ مطرح شده است،‌ این بار صحبت از افزایش تعرفه از 4 درصد به 15 درصد است. افزایشی که به نظر می‌رسد،‌ اگر اجرایی شود،‌ بازار کاغذ را نه‌ تنها از رکود فعلی خارج می‌کند،‌ بلکه آن را اساسی تکان خواهد داد.

ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی در زمینه این پیشنهاد که هفته گذشته در جلسه‌ای در اتاق بازرگانی مطرح شده است،‌ می‌گوید:‌ افزایش تعرفه واردات کاغذ یک بحث قدیمی است و به منظور حمایت از تولید داخلی کاغذ مطرح است،‌ افزایش تعرفه همواره به ابزاری در دست دولت برای کنترل واردات و حمایت از تولید داخل محسوب می‌شود.

وی که ریاست سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا را نیز بر عهده دارد،‌ می‌گوید:‌ این پیشنهاد فعلا در یک جلسه کارشناسی مطرح شده است،‌ باید با حضور کلیه اعضا و نمایندگان صنف‌ها و تشکل‌های مختلف بررسی شود و در نهایت در کمیسیون ماده یک برای آن تصمیم‌گیری شود، در جلسه هفته گذشته برخی از صنوف هم‌چون چاپخانه‌داران و ناشران مخالف افزایش بوده و برخی دیگر هم‌چون وزرات صنعت،‌ معدن و تجارت و تولیدکنندگان کاغذ موافق آن. اما در نهایت در کمیسیون ماده یک که وزرای صنعت‌، معدن و تجارت،‌ ارشاد،‌ آموزش و پرورش،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ... در آن عضو هستند،‌ درباره این موضوع نتیجه‌گیری می‌شود.

روغنی در پاسخ به اینکه افزایش تعرفه واردات کاغذ موجب گران شدن کاغذ خواهد شد و مشکلات اقتصادی برای صنایع وابسته به کاغذ به دنبال دارد،‌ آیا چنین فکر نمی‌کنید؟ گفت:‌ اینگونه نیست،‌ اکنون ما در ایران تنها توانایی تولید کاغذهایی با طول عمر بالا را نداریم،‌ که باید وارد شود،‌ در مجموع در طول سال 50 تا 80 هزار تن کاغذ با طول عمر بالا وارد کشور می‌شود که در مقابل نیازی که در کشور وجود دارد،‌رقمی نیست. هم‌چنین با توجه به راه‌اندازی کارخانه کاغذ پارس ما در حوزه کاغذ رفع نیاز خواهیم کرد. برای کاغذهای طول عمر بالا نیز پس از رفع تحریم‌ها می‌توان با ارتقا دستگاه‌ها تولید داشت.

وی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب برای حمایت از تولید داخلی کاغذ گفت:‌ رهبر انقلاب فرموده‌اند حتی در شر ایط برابر و پایین‌تر از تولید داخلی باید استفاده کرد،‌ صنایع ما نیز بهتر است نگاه خود را بلند کرده و به حمایت از تولید داخلی بیاندیشند،‌ اگر این افزایش منظقی تعرفه کاغذ وجود داشته باشد، از صنایع داخلی حمایت می‌شود.

منبع : خبرگزاری تسنیم